- Obniżka

Dynamicznie rozwijający się nurt badań nad transnarodowością pozwala pokazać i wyjaśniać subtelności współczesnej (ale i dawnej) mobilności oraz różnego typu paradoksy, pęknięcia strukturalne i napięcia na linii: mobilność - państwo narodowe. Perspektywa transnarodowa pozwala też na pokazanie sposobów transgresji granic terytorialnych w relacjach społecznych i życiu codziennym oraz ich ograniczenia.
* * *
Popularny w świecie od kilkunastu lat paradygmat transmigracyjny i transnarodowy nie zdążył upowszechnić się w polskich badaniach etnicznych i migracyjnych – z jednej strony jest on dziś oczywistością, a z drugiej przestał być nowością, zawierającą obietnicę rozwiązywania wszelkich problemów badawczych. Bardzo ważne i potrzebne jest to, aby polscy badacze poznali go lepiej.
Z Przedmowy prof. dra hab. Janusza Muchy
Książka stanowić będzie istotną pozycje na rynku polskim rynku wydawniczym poświęconym studiom etnicznym i migracyjnym. Praca ta może wzbudzić ciekawą środowiskową dyskusję dotyczącą dwóch wymiarów: emigracji Polaków (poszukiwań własnego miejsca przez Polaków w społeczeństwie ponadnarodowym) i imigracji do Polski. W dobie masowych migracji i braku masowych powrotów, połączonych z niezwykle przygnębiającymi prognozami demograficznymi dla Polski, dyskusja ta może być niezwykle burzliwa i ważna.
Z recenzji dr hab. Krystyny Iglickiej
W studiach widać wyraźnie wspólny klimat intelektualny, wyrażający się zarówno w przywoływanych ogólnych koncepcjach teoretycznych, jak i stosowanych kategoriach pojęciowych, a także w przedmiocie i metodzie badań. Jest to tym bardziej godne uwagi, że autorzy zaproponowanych do wydania tekstów należą do różnych generacji i jednocześnie pochodzą z wielu krajów.
Z recenzji prof. dra hab. Hieronima Kubiaka
16 innych produktów w tej samej kategorii