• Obniżka

Południowosłowiańska "kultura wyobrażona"

46,67 zł
37,33 zł Zniżka 20%

Damian Kubik

Ilość

 

 

Lektura obszernej monografii Damiana Kubika dostarcza niezwykle obfitego materiału porównawczego z obszaru dwóch południowosłowiańskich literatur i kultur narodowych, utrwalonego – prócz rdzenia filologicznego – mocnym spoiwem wiedzy historycznej oraz kulturoznawczej. Integralny wymiar opracowania jest również wyznaczany przez solidnie w niej przedstawiony kontekst polityczny. Jest on zarysowany dojrzale i stanowi dowód istnienia głębszych związków między wszystkimi elementami zaprezentowanej argumentacji. Wywód, zasobny pod względem faktograficznym i oryginalny w swej koncepcji, zmierza ku syntezie tytułowych zagadnień oraz stanowi jednocześnie pewną ideę interpretacyjną. Zgodnie z nią w zapatrywaniach romantycznych twórców i ideologów Słowiańszczyzny można widzieć części składowe projektów budujących mniej lub bardziej wiarygodne wyobrażenia całokształtu narodowych kultur i ich poszczególnych segmentów.

Z recenzji prof. dr hab. Lecha Miodyńskiego (Uniwersytet Śląski)

Książka Damiana Kubika łączy nowoczesne wymagania kulturologicznej syntezy z klasyczną szkołą sumiennej historycznej i historycznoliterackiej analizy i interpretacji, wnosząc solidny bagaż gruntownych badań komparatystycznych, strukturalistycznych i semiotycznych z zakresu w polskiej humanistyce dotychczas nie eksplorowanego. Tematem tej obszernej pracy jest bowiem „wyobrażona” kultura serbska i chorwacka, zasadniczo pierwszej połowy XIX wieku, ale mocno osadzona w XVIII stuleciu. Praca Kubika jest istotna zarówno jako panorama XIX-wiecznej kultury, i jako klucz do wydarzeń i procesów współczesnych. Może zainteresować szeroki krąg czytelników, gdyż traktuje o poglądach Adama Mickiewicza na kulturę europejską i słowiańską, o kształtowaniu się świadomości i tożsamości narodowej i kulturowej Słowian, ukazuje dynamiczne procesy ideologiczne na XIX-wiecznych Bałkanach w szerokim kontekście europejskim, wychodząc od relacji jednostka-wspólnota, a kończąc na skomplikowanych odniesieniach między społeczeństwami i narodami.

Z recenzji prof. dr hab. Aleksandra Naumowa (Università Ca’ Foscari Venezia Dipartimento di Studi Linguistici e Culturali Comparati)

Opis

Oprawa
Miękka
Format
B5
Liczba stron
410
Data i miejsce wydania
Kraków 2015
ISBN
978-83-7688-322-9

Related items

16 innych produktów w tej samej kategorii

Zestrojenia

40,95 zł -20% 32,76 zł

Bartosz Małczyński

Azja Centralna

44,76 zł -20% 35,81 zł

Nartsiss Shukuralieva

Opór i dominacja

65,71 zł -20% 52,57 zł

Agnieszka Pasieka, Katarzyna ZielińskaDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Homo religiosus

45,71 zł -20% 36,57 zł

Maria Libiszowska-Żółtkowska

Tematyka publikacji: Kościół katolicki, religijność, duchowość, nowe ruchy religijne,
konwersja

Wyobrażone, przeżyte i...

59,05 zł -20% 47,24 zł

(red.) Łukasz Krzyżowski, Katarzyna Leszczyńska, Maria Szmeja