• Obniżka

Południowosłowiańska "kultura wyobrażona"

49,00 zł
34,30 zł Zniżka 30%

Damian Kubik

Ilość

 

 

Lektura obszernej monografii Damiana Kubika dostarcza niezwykle obfitego materiału porównawczego z obszaru dwóch południowosłowiańskich literatur i kultur narodowych, utrwalonego – prócz rdzenia filologicznego – mocnym spoiwem wiedzy historycznej oraz kulturoznawczej. Integralny wymiar opracowania jest również wyznaczany przez solidnie w niej przedstawiony kontekst polityczny. Jest on zarysowany dojrzale i stanowi dowód istnienia głębszych związków między wszystkimi elementami zaprezentowanej argumentacji. Wywód, zasobny pod względem faktograficznym i oryginalny w swej koncepcji, zmierza ku syntezie tytułowych zagadnień oraz stanowi jednocześnie pewną ideę interpretacyjną. Zgodnie z nią w zapatrywaniach romantycznych twórców i ideologów Słowiańszczyzny można widzieć części składowe projektów budujących mniej lub bardziej wiarygodne wyobrażenia całokształtu narodowych kultur i ich poszczególnych segmentów.

Z recenzji prof. dr hab. Lecha Miodyńskiego (Uniwersytet Śląski)

Książka Damiana Kubika łączy nowoczesne wymagania kulturologicznej syntezy z klasyczną szkołą sumiennej historycznej i historycznoliterackiej analizy i interpretacji, wnosząc solidny bagaż gruntownych badań komparatystycznych, strukturalistycznych i semiotycznych z zakresu w polskiej humanistyce dotychczas nie eksplorowanego. Tematem tej obszernej pracy jest bowiem „wyobrażona” kultura serbska i chorwacka, zasadniczo pierwszej połowy XIX wieku, ale mocno osadzona w XVIII stuleciu. Praca Kubika jest istotna zarówno jako panorama XIX-wiecznej kultury, i jako klucz do wydarzeń i procesów współczesnych. Może zainteresować szeroki krąg czytelników, gdyż traktuje o poglądach Adama Mickiewicza na kulturę europejską i słowiańską, o kształtowaniu się świadomości i tożsamości narodowej i kulturowej Słowian, ukazuje dynamiczne procesy ideologiczne na XIX-wiecznych Bałkanach w szerokim kontekście europejskim, wychodząc od relacji jednostka-wspólnota, a kończąc na skomplikowanych odniesieniach między społeczeństwami i narodami.

Z recenzji prof. dr hab. Aleksandra Naumowa (Università Ca’ Foscari Venezia Dipartimento di Studi Linguistici e Culturali Comparati)

Opis

Oprawa
Miękka
Format
B5
Liczba stron
410
Data i miejsce wydania
Kraków 2015
ISBN
978-83-7688-322-9

Related items

16 innych produktów w tej samej kategorii

Imperium i prawo

27,30 zł -30% 19,11 zł

Anna Szemrzalska, Ewelina Szrek

Rytuał i religia w rozwoju...

28,35 zł -30% 19,85 zł

Roy AbrahamRappaport

KSIĄŻKA POSIADA WIDOCZNE ŚLADY MAGAZYNOWANIA (PRZYBRUDZONA OKŁADKA) 

Socjologia pary. Praktyki...

49,00 zł -50% 24,50 zł

Agata Stasińska

książka posiada ślady magazynowania (obdarta/zadrapana okładka)