• Obniżka

Religia i śmierć. Trajektoria umierania i jej religijne elementy na przykładzie środowisk hospicyjnych w Polsce

30,45 zł
21,32 zł Zniżka 30%

Małgorzata Zawiła

Ilość
Nakład wyczerpany

Minimalna ilość zamówienia tego produktu jest 2.

  • Jeśli książka jest niedostępna lub brakuje jej w naszej ofercie Jeśli książka jest niedostępna lub brakuje jej w naszej ofercie
  •  — napisz: biuro@nomos.pl Postaramy się pomóc! — napisz: biuro@nomos.pl Postaramy się pomóc!

Teoretyczną stronę rozprawy należy uznać za wzorcową i ocenić na bardzo wysokim poziomie. M. Zawiła posłużyła się we własnym projekcie badawczym ankietą wywiadu pogłębionego. Ten sposób kontaktu z respondentami okazał się zasadny, trafny i owocny dla badań, gdyż ułatwił „dotarcie” do wnętrza specyficznych respondentów i zachęcił ich do szczerych wypowiedzi na ten tak trudny i osobiście ich dotykający temat. Wyniki tych badań należy opublikować ze względów poznawczych, ponieważ dają one świeże i ciekawe spojrzenie na postawy ludzi umierających w hospicjach, na zjawisko śmierci, jak i na rolę religii w kształtowaniu właściwych postaw ludzi wobec umierania i śmierci.

Z recenzji prof. dr. hab. Józefa Baniaka

Autorka opiera się na wypracowanym w literaturze tanatologicznej pojęciu „trajektorii" umierania Glasera i Straussa, co oznacza, że w osobach doświadczających śmierci autorka poszukuje zmian postaw i oczekiwań. Ważną w jej metodologii rolę odgrywa wprowadzona przez Ariésa oś śmierć oswojona - śmierć odwrócona, pozwala jej to uchwycić specyfikę podejścia do śmierci, obecnego w kulturze zachodniej. Jak trafnie zauważa, jego podstawą jest izolacja zjawiska śmierci poprzez przekazanie umierających wyspecjalizowanym instytucjom państwowym i usunięcie ich kondycji ze świadomości społecznej. Trzeba przyznać, że autorce udaje się z zarysu biologicznych, antropologicznych i psychologicznych podejść wyodrębnić szerokie pole badawcze.

Z recenzji dr. hab. Andrzeja Szyjewskiego

Opis

Oprawa
Miękka
Format
A5
Liczba stron
200
Data i miejsce wydania
Kraków 2008
ISBN
978-83-60490-63-1

Related items

16 innych produktów w tej samej kategorii

Com.unikowanie w...

15,49 zł -30% 10,84 zł

Marian Niezgoda, Maria Świątkiewicz-Mośny, Aleksandra Wagner (red.)