• Obniżka

O zaświatach niedalekich i cudach nienadzwyczajnych

37,14 zł
26,00 zł Zniżka 30%

Paweł Zając 

Ilość
Nakład wyczerpany

 

 

Prezentowana książka przynosi całkiem nowe spojrzenie na kwestię ludowego obrazu świata. Zaproponowana przez Autora i swoiście przez niego interpretowana kategoria „nieoswojonego” może być przydatna do konstruowania obrazu kultury naznaczonej przez dualizm magiczno-religijny. Autor analizuje m. in. święta, cuda, istoty mityczne i zaświaty jako formy aktualizacji i przejawiania się "nieoswojonego". Szczególnie wartościowy opis współczesnych przemian obrazu świata dla Hucułów z pewnością zainteresuje szerokie grono czytelników.

Autor podjął się przebadania, na przykładzie Huculszczyzny, ludowego obrazu świata. (...) Kluczowym pojęciem jest tu „nadprzyrodzone" wzięte w tytule rozprawy w cudzysłów. Rzecz w tym, iż idea „nadprzyrodzonego” charakterystyczna dla myślenia europejskiego i na dobre domknięta w czasach nowożytnych, w sposób nieuzasadniony użyta została do interpretacji obrazu świata w kulturach tradycyjnych i pierwotnych. (...) W ostatnim rozdziale książki, zatytułowanym „oswajanie nieoswojonego" autor opisuje współczesne procesy przemian obrazu świata u Hucułów. Jest to fascynujący dla badacza-etnologa proces tworzenia się swoistej symbiozy tradycyjnych huculskich wyobrażeń ludowych z wyobrażeniami, których źródłem jest podręcznikowa wiedza „naukowa", codzienne doniesienia telewizyjne i potoczna praktyka.

Fragment recenzji prof. Włodzimierza Pawluczuka

Opis

Oprawa
Miękka
Format
A5
Liczba stron
287
Data i miejsce wydania
Kraków 2004
ISBN
83-88608-66-0

Related items

16 innych produktów w tej samej kategorii

Sąsiedztwa III RP. Niemcy....

46,67 zł -30% 32,67 zł

Marcin Dębicki i Julita Makaro 

Tematyka publikacji: sąsiedztwo, mniejszość niemiecka w Polsce, Górnoślązacy w Niemczech, transgraniczność, realcje polsko-niemieckie

Obraz pandemii COVID-19 w...

48,57 zł -30% 34,00 zł

Joanna Wróblewska-Jachna

Tematyka publikacji: pandemia COVID-19, zmiany społeczne, biopolityka, działania komunikacyjne, państwo garnizonowe