• Obniżka

O zaświatach niedalekich i cudach nienadzwyczajnych

39,00 zł
27,30 zł Zniżka 30%

Paweł Zając 

Ilość
Nakład wyczerpany

  • Jeśli książka jest niedostępna lub brakuje jej w naszej ofercie Jeśli książka jest niedostępna lub brakuje jej w naszej ofercie
  •  — napisz: biuro@nomos.pl Postaramy się pomóc! — napisz: biuro@nomos.pl Postaramy się pomóc!

Prezentowana książka przynosi całkiem nowe spojrzenie na kwestię ludowego obrazu świata. Zaproponowana przez Autora i swoiście przez niego interpretowana kategoria „nieoswojonego” może być przydatna do konstruowania obrazu kultury naznaczonej przez dualizm magiczno-religijny. Autor analizuje m. in. święta, cuda, istoty mityczne i zaświaty jako formy aktualizacji i przejawiania się "nieoswojonego". Szczególnie wartościowy opis współczesnych przemian obrazu świata dla Hucułów z pewnością zainteresuje szerokie grono czytelników.

Autor podjął się przebadania, na przykładzie Huculszczyzny, ludowego obrazu świata. (...) Kluczowym pojęciem jest tu „nadprzyrodzone" wzięte w tytule rozprawy w cudzysłów. Rzecz w tym, iż idea „nadprzyrodzonego” charakterystyczna dla myślenia europejskiego i na dobre domknięta w czasach nowożytnych, w sposób nieuzasadniony użyta została do interpretacji obrazu świata w kulturach tradycyjnych i pierwotnych. (...) W ostatnim rozdziale książki, zatytułowanym „oswajanie nieoswojonego" autor opisuje współczesne procesy przemian obrazu świata u Hucułów. Jest to fascynujący dla badacza-etnologa proces tworzenia się swoistej symbiozy tradycyjnych huculskich wyobrażeń ludowych z wyobrażeniami, których źródłem jest podręcznikowa wiedza „naukowa", codzienne doniesienia telewizyjne i potoczna praktyka.

Fragment recenzji prof. Włodzimierza Pawluczuka

Opis

Oprawa
Miękka
Format
A5
Liczba stron
287
Data i miejsce wydania
Kraków 2004
ISBN
83-88608-66-0

Related items

16 innych produktów w tej samej kategorii

Odkrywanie teorii...

28,35 zł -30% 19,85 zł

Barney G. Glaser, Anselm L. Strauss

KSIĄŻKA POSIADA WIDOCZNE ŚLADY MAGAZYNOWANIA (OTARTA OKŁADKA)