• Obniżka

Kompetencja językowa uczniów z lekką niepełnosprawnością intelektualną

40,95 zł
32,76 zł Zniżka 20%

Agnieszka Wątorek

Ilość

 

 

Autorka podjęła się trudnego i pracochłonnego zadania analizowania języka dzieci z lekką niepełnosprawnością intelektualną, uwzględniając umiejętności leksykalne, gramatyczne i narracyjne w tej grupie klinicznej na dwóch podgrupach wiekowych 8 i 10 latków. Podjęła się realizacji tego zadania dobierając bardzo starannie narzędzia diagnostyczne, a także wykorzystując znakomicie zaplanowany projekt badań porównawczych, obejmujący trafnie dobrane dwie grupy kontrolne: dzieci sprawnych intelektualnie na tym samym poziomie wieku oraz dzieci sprawne intelektualnie, ale na tym samym poziomie rozwoju umysłowego, co dzieci z LNI. Pozwoliło to autorce dokonać optymalnej analizy różnic między dziećmi z LNI i sprawnymi intelektualnie. Taka metodologia badań jest unikalna wśród projektów prowadzonych w Polsce i nadaje pracy bardzo wysoki poziom z perspektywy jakości badań empirycznych.

Należy uznać przeprowadzone badania empiryczne za pierwsze tak kompleksowe ujęcie w Polsce i ocenić uzyskane wyniki za niezwykle istotne i nowatorskie dla dotychczasowego stanu wiedzy na temat kompetencji językowych dzieci z LNI.

Z recenzji prof. dr hab. Grażyny Krasowicz-Kupis

Godny uznania jest sposób prezentowania przez autorkę uzyskanych wyników badań – precyzyjny, klarowny, napisany piękną polszczyzną. Nie do przecenienia są także walory praktyczne recenzowanej pracy. Niektóre efekty badań mogą być z powodzeniem wdrożone do praktyki, np. opracowania odrębnej podstawy programowej i odpowiednich podręczników dla dzieci z lekką niepełnosprawnością umysłową, modyfikacji programów nauczania przedmiotowego, czy wypracowania specjalnej metodyki kształcenia.

Stwierdzam, że książka Agnieszki Wątorek stanowi cenny wkład w badania nad rozwojem mowy i jej zaburzeniami u dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim. Jest to publikacja świadcząca o pracowitości i solidności badawczej autorki. Łączy w sobie wyważoną refleksję teoretyczną i precyzyjną analizę umiejętnie zebranego materiału badawczego.

Z recenzji dra hab. Stanisława Milewskiego, prof. UG

Opis

Oprawa
Miękka
Format
B5
Liczba stron
242
Data i miejsce wydania
Kraków 2014
ISBN
978-83-7688-172-0

Related items

16 innych produktów w tej samej kategorii

Od czerwca do maja....

60,95 zł -20% 48,76 zł

Magdalena Fiternicka-Gorzko

Tematyka publikacji: transformacja systemowa w Polsce, metoda biograficzna, oral history, Pomorze Zachodnie, socjologia jakościowa

Miasto...

40,95 zł -20% 32,76 zł

Kinga Nędza-Sikoniowska, Marika Pirveli (red.)

Obraz pandemii COVID-19 w...

48,57 zł -20% 38,86 zł

Joanna Wróblewska-Jachna

Tematyka publikacji: pandemia COVID-19, zmiany społeczne, biopolityka, działania komunikacyjne, państwo garnizonowe

Mozaiki przestrzeni...

41,00 zł -20% 32,80 zł

Łukasz Krzyżowski, Sylwia Urbańska (red.)

Homo religiosus

45,71 zł -20% 36,57 zł

Maria Libiszowska-Żółtkowska

Tematyka publikacji: Kościół katolicki, religijność, duchowość, nowe ruchy religijne,
konwersja