• Obniżka

Problemy etniczne współczesnej Europy

34,29 zł
24,00 zł Zniżka 30%

Ewa Nowicka, Michał Kowalski (red.)

Ilość
Nakład wyczerpany

 

 

Książka prezentuje ważną część dorobku badawczego Zakładu Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie prowadzonych w ciągu ostatnich kilku lat badań nad problematyką etniczną. Są to prace zarówno magistrantów i doktorantów, jak i pracowników zakładu. Większość artykułów opiera się na materiale zebranym podczas długotrwałych badań za granicą; niektóre dotyczą zbiorowości kulturowo odmiennych od większości społeczeństwa polskiego. Książka podnosi kwestię przeobrażeń etniczności we współczesnym świecie, a także pojawiania się nowych etniczności i regionalizmów.

Doświadczenia terenowe młodych oraz wytrawnych badaczy realizują jeden z najgłębszych celów badań antropologicznych. Łączą w sobie umiejętność dostrzeżenia problemu badawczego, pobyt w terenie, metodologię i analizę danych właściwą dla antropologii oraz wykorzystanie zaplecza teoretycznego do interpretacji badanych zjawisk.

Choć dziś antropolog nie rozbija już swojego namiotu pośrodku wioski (choć i to się zdarza), a uzyskawszy stypendium zagraniczne zatrzymuje się w jednym z renomowanych uniwersytetów, to praktyka badawcza, do której się odwołuje, pozostała niezmieniona. Jej istotą jest poznanie odmienności i uczynienie jej bliską i zrozumiałą dla czytelnika. Dla współczesnego antropologa godne uwagi stają się dylematy tożsamościowe i problemy adaptacyjne imigrantów, poszukiwania właściwego miejsca w świecie przez narody małe, bezpaństwowe, czasem wręcz zagrożone w swoim bycie etnicznym, czy wreszcie społeczeństwa budujące i odbudowujące swoją kulturową wspólnotę w zupełnie nowych i nowoczesnych warunkach.
 
Studia terenowe nad problematyką stosunków etnicznych, relacji etniczna mniejszość – etniczna większość, składają się nie od dziś na wysoką markę środowiska antropologów społecznych skupionych wokół profesor Ewy Nowickiej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Niniejsza książka jest prezentacją najnowszego dorobku badawczego osób pracujących we wspomnianym środowisku.

Z recenzji dra hab. Marcina Lubasia

Zamieszczone w książce teksty dotyczą ważnej kwestii badań etnicznych, a perspektywa antropologiczna pozwala na „rozumiejące” i „humanistyczne” ich przedstawienie, jak powiedzieliby socjologowie. Większość autorów to młode osoby, prowadzące badania poza Polską oraz w kraju. Książka prezentuje szerokie spektrum zainteresowań i wskazuje pola badań etnicznych następnym badaczom.

Z recenzji prof. dr hab. Marii Szmeji

Opis

Oprawa
Miękka
Format
A5
Liczba stron
244
Data i miejsce wydania
Kraków 2012
ISBN
978-83-7688-099-0

Related items

16 innych produktów w tej samej kategorii

Zaprzeczanie śmierci

65,71 zł -30% 46,00 zł

Ernest BeckerDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Religijna melancholia (-60%)

18,80 zł -30% 13,16 zł

Robert Burton

KSIĄŻKA POSIADA WIDOCZNE ŚLADY MAGAZYNOWANIA (OTARTA OKŁADKA)