• Obniżka

Ideologie w mieście

44,76 zł
35,81 zł Zniżka 20%

Karol Kurnicki

Ilość

 

 

Książka jest konsekwencją stwierdzenia, że przestrzeń miejska to społeczny produkt i jako taka jest zawsze ideologiczna. Pytania, jakie są w niej postawione, i wynikłe z nich rozważania odnoszą się do sposobów funkcjonowania oraz konsekwencji tej ideologiczności. Ideologia, jako główne pojęcie poddane reinterpretacji w tekście, widziana jest z perspektywy jej tworzenia w społecznych praktykach, związanych z życiem codziennym, infrastrukturą w mieście czy materialnością. Książka jest próbą praktycznego zastosowania „zwrotu przestrzennego” w naukach społecznych, co oznacza, że opiera się na zestawieniu i równoczesności, podstawionych w zamian tradycyjnie linearnej argumentacji. W nawiązaniu głównie do Lefebvre’a, Bourdieu i Boltanskiego wypracowuje koncepcje przestrzennej ideologii czy przemocy, wskazując zarazem możliwości opartej na przestrzenności krytyki społecznej w sytuacji, gdy „wszystko jest ideologiczne”.

 

Z przyjemnością czyta się książkę, która – eksplorując pogranicza kilku dyscyplin – nie rości sobie pretensji do interdyscyplinarności, przeciwnie – usiłuje znaleźć dla siebie miejsce na poziomie przestrzennie rozmieszczonych teorii wykorzystywanych w różnym trybie, także przez inne niż socjologia dyscypliny naukowe.

Książka Karola Kurnickiego jest bez wątpienia pracą inspirującą do przetestowania innych, nie mniej ważnych wniosków z badań dotyczących ideologii, ideologiczności, miejskości, miasta, uprzestrzennienia teorii oraz kilku jeszcze pojęć i zjawisk z powyższymi związanych. Zaproponowany w niej eksperyment przybliżania jest ciekawym zamierzeniem badawczym dla socjologów i filozofów, a szczególnie dla badaczy miast wychodzących od marksowskiej bazy, nadbudowy, ideologii i alienacji.

                                                                     

  Fragment recenzji prof. zw. dr hab. Ewy Rewers

Opis

Oprawa
Miękka
Format
B5
Liczba stron
231
Data i miejsce wydania
Kraków 2018
ISBN
978-83-1688-495-0

Related items

16 innych produktów w tej samej kategorii

Azja Centralna

44,76 zł -20% 35,81 zł

Nartsiss Shukuralieva

Życie po życiu

44,76 zł -20% 35,81 zł

Katarzyna Uklańska

Zaprzeczanie śmierci

65,71 zł -20% 52,57 zł

Ernest BeckerDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zestrojenia

40,95 zł -20% 32,76 zł

Bartosz Małczyński

Autobiografia

37,14 zł -20% 29,71 zł

Robert G. Collingwood