• Obniżka

Przemiany islamizmów w Egipcie i Tunezji w cieniu Arabskiej Wiosny

56,19 zł
44,95 zł Zniżka 20%

Konrad Pędziwiatr

Ilość

 

 

W Polsce pojawiały się wcześniej opracowania dotyczące ruchów i ugrupowań islamistycznych, ale nie było do tej pory publikacji, która bazując na materiale zdobytym podczas badań terenowych, w sposób kompleksowy analizowałaby rozwój, strategie działania i przemiany islamizmów egipskich i tunezyjskich. Niniejsza książka odchodzi od wąskiego, orientalistycznego pojmowania islamu politycznego, wiążącego go nierozerwalnie ze studiami nad bezpieczeństwem, i ukazuje szerokie spektrum możliwości, w jakich dochodzi w Egipcie i Tunezji do upolitycznienia treści religijnych – zarówno przez aktorów państwowych, jak i pozapaństwowych.

Konrad Pędziwiatr dowodzi, że bez wiedzy na temat mechanizmów „odgórnego” upolitycznienia islamu przez państwa i ich instytucje wyznaczające przestrzenie „religijnej” kontestacji, nie można zrozumieć specyfiki i charakteru działania Braci Muzułmanów, An-Nahdy i An-Nur (to  niektóre z omawianych ruchów islamistycznych). Wykorzystując instrumentarium teorii ruchów społecznych, autor wyjaśnia mechanizmy działania i przyczyny popularności islamizmów w regionie. Jednocześnie, oddając w wielu miejscach głos przedstawicielom analizowanych ruchów i ukazując kompleksowość podejmowanych przez nich decyzji strategicznych oraz istotność tych decyzji na ich aktualną sytuację, przyczynia się do „odmyślenia” krajowej i światowej refleksji na temat islamu politycznego.


Konrad Pędziwiatr – badacz w Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych, adiunkt w Katedrze Studiów Europejskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autor licznych artykułów na temat religii i etniczności w procesach migracyjnych, islamu i muzułmanów w Europie oraz polityzacji islamu w Europie oraz na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, które ukazały się m.in. w „Patterns of Prejudice”, „Journal of Ethnic and Migration Studies”, „Social Compass”, „Gender, Place & Culture”. Autor monografii Od islamu imigrantów do islamu obywateli (2005, 2007) oraz The New Muslims Elites in European Cities (2010), a także współautor Polskiej polityki migracyjnej (UW 2015) i redaktor Na Zachodnim Brzegu bez zmian (2016) oraz Muslim Minorities in Europe and India (2016).

18 Przedmioty

Opis

Oprawa
Miękka
Format
B5
Liczba stron
298
Data i miejsce wydania
Kraków 2019
ISBN
978-83-7688-535-3

Related items

16 innych produktów w tej samej kategorii

Odkrywanie teorii...

54,00 zł -50% 27,00 zł

Barney G. Glaser, Anselm L. Strauss

Pigułka niezgody. Społeczne...

44,76 zł -20% 35,81 zł

Idalina Odziemczyk 

Tematyka publikacji: reprezentacje społeczne, dyskurs prasowy, władza, seksualność, antykoncepcja awaryjna. 

Społeczne i kulturowe...

70,48 zł -50% 35,24 zł

Anna E. Kubiak, Małgorzata Zawiła (red.)



Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Społeczeństwo marnotrawców?...

62,86 zł -20% 50,29 zł

Ariel Modrzyk

Uwaga: ostatnie sztuki w magazynie, egzemplarze mogą posiadać widoczne ślady magazynowania (zabrudzenia, rysy, zagięcie, przetarcia)

Obrońcy demokracji....

54,29 zł -20% 43,43 zł

Anna Radiukiewicz 

Temat publikacji: Komitet Obrony Demokracji (KOD), ruch społeczny, tożsamość kolektywna, dyskurs

Interakcjonizm symboliczny....

51,00 zł -50% 25,50 zł

Herbert Blumer

Uwaga: ostatnie sztuki w magazynie, egzemplarze mogą posiadać widoczne ślady magazynowania (zabrudzenia, rysy, zagięcie, przetarcia)

Społeczności lokalne w...

53,33 zł -20% 42,67 zł

red. Małgorzata Dziekanowska, Barbara Szczepańska

Tematyka publikacji: społeczności lokalne, tożsamości zbiorowe, socjologia wsi, socjologia miasta, lokalne wymiary procesów demograficznych