• Obniżka

Od czerwca do maja. Transformacja systemowa w doświadczeniach mieszkańców województwa zachodniopomorskiego

60,95 zł
48,76 zł Zniżka 20%

Magdalena Fiternicka-Gorzko

Tematyka publikacji: transformacja systemowa w Polsce, metoda biograficzna, oral history, Pomorze Zachodnie, socjologia jakościowa

Ilość

 

 

Książka zawiera prezentację wyników prowadzonego przez kilka lat badania empirycznego, którego przedmiotem były losy mieszkańców województwa zachodniopomorskiego w okresie od czerwcowych wyborów parlamentarnych w 1989 roku do maja 2004 roku, gdy Polska weszła w skład Unii Europejskiej. Źródłem danych było ponad 400 wywiadów przeprowadzonych w latach 2004-2009 z osobami zamieszkującymi różne miejscowości regionu. Analiza danych wykorzystująca elementy socjologicznej analizy biograficznej oraz oral history zmierzała do uchwycenia zdarzeń życiowych będących udziałem jednostek wchodzących w skład badanej zbiorowości. Opierała się na założeniu, że za pośrednictwem zdarzeń życiowych prezentuje się jednostkom proces społeczny.

Opisy i analizy zawarte w tym tomie mieszczą się w obrębie tzw. perspektywy konstruktywistycznej w badaniu polskiej transformacji systemowej. Celem dążeń analitycznych nie była jednak abstrakcyjna teoria, ale uporządkowany pojęciowo opis sposobów radzenia sobie przez badanych ze zmianą warunków, w których przyszło im żyć. Opis ten ukazuje, jak transformacja systemowa, niekiedy dramatycznie, wpisała się w biografie mieszkańców regionu. Analizy uwzględnione w tej książce pokazują biograficznie doświadczane apsekty zmiany systemowej, zarówno w „gorących” obszarach (rynek i życie gospodarcze oraz rozpadający się „świat pegeeru”), jak i w sferach relatywnie stabilnych (biurokratyczne struktury państwa, szkolnictwo), będące udziałem przedstawicieli różnych grup i kategorii społecznych.

Magdalena Fiternicka-Gorzko – dr socjologii, adiunkt w Katedrze Socjologii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku. Zajmuje się socjologią kultury, socjologią jakościową, metodą biograficzną, oral history. Uczestniczyła w licznych badaniach empirycznych z zakresu tej tematyki. Należy do Rady Naukowej „Przeglądu Socjologii Jakościowej” oraz do Sekcji Socjologii Jakościowej i Sekcji Symbolicznego Interakcjonizmu Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Autorka i współautorka m.in. książek: Miasta model liryczny. Obraz rzeczywistości lokalnej w prasie z lat 1946-1985, W cieniu bieszczadzkich cerkiewek: z badań socjologicznych, Co z tą kulturą?, Obrazy miasta. Przyczynki i migawki. Z badań socjologicznych w Słupsku oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych.

Opis

Oprawa
Miękka
Format
B5
Liczba stron
593
Data i miejsce wydania
Kraków 2020
ISBN
978-83-7688-538-4

Related items

16 innych produktów w tej samej kategorii

Społeczności lokalne w...

53,33 zł -20% 42,67 zł

red. Małgorzata Dziekanowska, Barbara Szczepańska

Tematyka publikacji: społeczności lokalne, tożsamości zbiorowe, socjologia wsi, socjologia miasta, lokalne wymiary procesów demograficznych

Zaprzeczanie śmierci

65,71 zł -20% 52,57 zł

Ernest Becker



Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Biografia i akademia....

0,00 zł

Adam Mrozowicki, Justyna Kajta, Magda Dubińska-Magiera, Bartłomiej Skowron

Cud pogranicza?...

40,95 zł -20% 32,76 zł

Kamilla Dolińska, Julita Makaro, Natalia Niedźwiecka-Iwańczak

Imigranci w Krakowie: od...

51,43 zł -20% 41,14 zł

Konrad Pędziwiatr, Jan Brzozowski, Janusz Mucha, Marcin Stonawski

Tematyka publikacji: migracje w Polsce, imigranci w Polsce, migracje studenckie, przedsiębiorczość etniczna, polityka integracyjna.

Wersja on-line w otwartym dostępie: pobierz tutaj

Pigułka niezgody. Społeczne...

44,76 zł -20% 35,81 zł

Idalina Odziemczyk 

Tematyka publikacji: reprezentacje społeczne, dyskurs prasowy, władza, seksualność, antykoncepcja awaryjna.