• Obniżka

O kobietach. Biograficzne i społeczne wymiary kobiecości

45,71 zł
36,57 zł Zniżka 20%

red. Anna Kargol

Ilość

 

 

Idea stworzenia tomu złożonego z artykułów autorstwa kobiet badaczek naukowych powstała dość spontanicznie, ale nie jako potrzeba zaznaczenia obecności kobiet w nauce czy na rynku wydawniczym, lecz jako chęć przeprowadzenia i – co ważniejsze – ujrzenia wyników pewnego eksperymentu.

Naturalnie, uzyskany obraz nie pretenduje do miana wyczerpującej analizy. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że drobiazgowa analiza oznaczałaby w tym przypadku stygmatyzację. Pojawiające się w księgarniach tytuły, takie jak „Historia kobiet”, nieodparcie przywodzą na myśl inne, typu: „Historia mody”, „Historia kawy”, „Historia brudu”. Często słyszymy obiegową opinię, że historia mężczyzn to po prostu historia świata. Czy ciągle jesteśmy na etapie udowadniania słuszności lub niesłuszności powyższej tezy? W moim odczuciu, po lekturze zebranych przeze mnie tekstów, włącznie z moim własnym – niestety tak.

Anna Kargol

Prezentowana książka jest próbą odpowiedzi na pytanie o miejsce kobiety w życiu - miejsce wyznaczane zarówno przez nią sam, jak i przez środowisko, w którym funkcjonuje. Autorki wskazują również na wagę i znaczenie zmian, jakie zachodzą w pełnieniu ról kobiety oraz na wzory ich pełnienia narzucane przez wzory poszczególnych dekad. Szybkość tych zmian z jednej strony zachwyca, z drugiej niesie potrzebę refleksji nad umiejętnościami kobiet w dostosowywaniu się do nich mimo napotykanych trudności. Książka jest jednocześnie galerią obrazów wybitnych kobiet zmagających się z życiem oraz z umiejętnością wglądu w siebie, pozwalającą niejednemu czytelnikowi (bez względu na płeć) odnaleźć siebie. Wypełniając lukę na rynku wydawniczym, książka umożliwia nam zrozumienie, dlaczego ciągle trwający i dziejący się od nowa proces legitymizacji miejsca kobiet w społeczeństwie jest ważny i znaczący dla obu płci.  

 

Z recenzji dr hab. Jadwigi Mazur, prof. UP

Opis

Oprawa
Miękka
Format
A5
Liczba stron
225
Data i miejsce wydania
Kraków 2020
ISBN
978-83-7688-751-2

Related items

16 innych produktów w tej samej kategorii

Młodzi radykalni? O...

59,05 zł -20% 47,24 zł

Justyna Kajta 

Tematyka publikacji: ruchy społeczne, nacjonalizm, socjologia jakościowa, wywiady biograficzno-narracyjne, teoria ugruntowana, strategie konstruowania tożsamości