• Obniżka

Energia obrazu. Źródła i konteksty zwrotu ikonicznego

48,00 zł
33,60 zł Zniżka 30%

Ewa Kwiatkowska

Ilość

 

 

Ewa Kwiatkowska – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Zakładzie Socjologii Nauki, Wiedzy i Kultury Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zainteresowania naukowe lokują się na pograniczu filozofii, nauk o kulturze i nauk społecznych. Współtwórczyni projektu badawczego „Mythopoeia”. Współorganizatorka Centrum Badań Interdyscyplinarnych i Filozofii Kultury na Uniwersytecie Wrocławskim.

Niniejsza książka prezentuje całkiem nowy, z pewnością bardziej otwarty, bogatszy – jeśli chodzi o przedstawienie różnych stanowisk – i uwzględniający najnowszą literaturę sposób podejścia w porównaniu z dotychczasowymi ujęciami tej problematyki na rodzimym gruncie. Autorka pokazuje, że pytania o fenomen obrazu dotyczą zarówno kwestii adekwatnego ujęcia jego ontologii, związku z myślą i symboliką mityczną, wydobycia jego specyfiki na tle teorii języka, jak też problematyki kategoryzacji różnych postaci obrazów (czy tego, co obrazowe). Wskazuje też na wymiar antropologiczny, społeczny i kulturowy funkcjonowania obrazów, w których oddziaływaniu istotną rolę odgrywa określenie przez kulturową tradycję.

z recenzji prof. dr. hab. Pawła Dybla


Monografia podejmuje tematykę szeroko dyskutowaną co najmniej od lat osiemdziesiątych XX wieku. Jej sednem jest spór o status obrazów w kulturze oraz o metodologie ich badania. Praca Ewy Kwiatkowskiej zachęca do polemiki. Czy rzeczywiście przeciwstawienie „gorącej” antropologii zimnej i analitycznej semiotyce przybiera tak radykalną formę? Czy autorce udało się zrealizować swój zamiar – pokonać „swoisty chaos terminologiczny”? Z pewnością zaproponowała własne i przekonujące jego rozumienie.

z recenzji dr hab. Marianny Michałowskiej, prof. UAM

Opis

Oprawa
Miękka
Format
B5
Liczba stron
204
Data i miejsce wydania
Kraków 2020
ISBN
978-83-7688-571-1

Related items

16 innych produktów w tej samej kategorii

Homoseksualizm -...

36,75 zł -30% 25,73 zł

Krystyna Slany, Beata Kowalska, Marcin Śmietana (red.)

Dao bohatera

28,35 zł -30% 19,85 zł

Edmund Baka

Imigranci w Krakowie: od...

54,00 zł -30% 37,80 zł

Konrad Pędziwiatr, Jan Brzozowski, Janusz Mucha, Marcin Stonawski

Tematyka publikacji: migracje w Polsce, imigranci w Polsce, migracje studenckie, przedsiębiorczość etniczna, polityka integracyjna.

Wersja on-line w otwartym dostępie: pobierz tutaj

Agora czy Hyde Park?

50,40 zł -30% 35,28 zł

Łucja Kapralska, Bożena Pactwa (red.)