• Obniżka

Przedmioty protestu. Kultury materialne współczesnych ruchów społecznych

48,57 zł
38,86 zł Zniżka 20%

Bartosz Ślosarski

Tematyka publikacji: przedmioty protestu, ruchy społeczne, kultura materialna, kultura wizualna

Ilość

 

 

Przedmioty protestu to książka prezentująca nowatorskie badania nad materialnością protestów ulicznych w Polsce i na świecie. Autor posługuje się koncepcjami z zakresu socjologii ruchów społecznych oraz społecznych studiów nad materialnością, aby rozpoznać znaczenie i funkcje przedmiotów, takich jak transparenty, maski, kostiumy i bardziej kreatywne konstrukcje materialne, które możemy zobaczyć w trakcie zgromadzeń publicznych. Poszukując wzorców dla kultury materialnej protestu, przeprowadził między innymi fotograficzne obserwacje uczestniczące w trakcie demonstracji ulicznych, jak również rozmawiał z bezpośrednimi i pośrednimi wytwórcami przedmiotów oraz ramy materialnej dla wydarzeń publicznych. Analizie poddane zostały między innymi Czarny Protest, demonstracje Stop ACTA oraz Marsze Niepodległości. Autor przez pryzmat przedmiotów protestu patrzy na relacje między ludźmi, którzy aktywnie i w różnych rolach angażują się w procesy kontestacji.

Proponowana monografia jest pionierską próbą analizy życia przedmiotów w kontekście protestów i kultury oporu. Jej znaczenie wynika jednocześnie z przyjętej perspektywy wizualno-materialnej, jak i odniesienia do kultury współczesnej, w której różne formy masowych protestów są istotną częścią życia publicznego. W związku z tym już w punkcie wyjścia jest to książka co najmniej inspirująca do nowego myślenia o formach oporu, a zarazem dająca odpowiedni do tego zestaw narzędzi. Przede wszystkim podkreślić należy bardzo dobre zaplecze teoretyczne pracy. Autor sprawnie referuje dyskusje w naukach o kulturze i społeczeństwie, ale też świadomie buduje na nich podstawę własnych badań, z czytelnym odniesieniem krytycznym. Stosunkowo niewielki objętościowo tekst ma zatem także wartość przeglądową związaną z teorią ruchów społecznych i badaniami protestów. Proponuje również całościowe – można by rzec – strukturalne uporządkowanie pojęć oraz charakteru relacji łączących różne podmioty ludzkie i nieludzkie zaangażowane w protest.


Z recenzji dr hab. Iwony Kurz, prof. UW

Bartosz Ślosarski – socjolog, badacz kultury i ruchów społecznych. Absolwent Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2018–2021 asystent badawczy w Instytucie Studiów Społecznych UW. Związany także z Wydziałem Socjologii UAM, na którym realizował badania nad kulturami materialnymi protestów. Laureat I Nagrody im. Floriana Znanieckiego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego za pracę magisterską w roku 2017 oraz 5. edycji programu „Diamentowy Grant” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikował m.in. w „Kulturze i Społeczeństwie” oraz „Czasie Kultury”.

Opis

Oprawa
Miękka
Format
A5
Liczba stron
226
Data i miejsce wydania
Kraków 2021
ISBN
978-83-7688-583-4

Related items

16 innych produktów w tej samej kategorii

Problemy pluralizmu...

57,14 zł -20% 45,71 zł

Kazimierz Kondrat

Oprawa: miękka
Format: B5
Liczba stron: 410
Data i miejsce wydania: Kraków 2022
ISBN: 978-83-7688-598-8

Nowe perspektywy teorii...

27,30 zł -20% 21,84 zł

Aleksander Manterys, Janusz Mucha (red.)

KSIĄŻKA POSIADA WIDOCZNE ŚLADY MAGAZYNOWANIA (OTARTA OKŁADKA) 

Typy doświadczenia...

29,33 zł -20% 23,47 zł

Joachim Wach


KSIĄŻKA POSIADA WIDOCZNE ŚLADY MAGAZYNOWANIA (MOCNO PORYSOWANA OKŁADKA)