• Obniżka

Imigranci w Krakowie: od studentów do przedsiębiorców

54,00 zł
37,80 zł Zniżka 30%

Konrad Pędziwiatr, Jan Brzozowski, Janusz Mucha, Marcin Stonawski

Tematyka publikacji: migracje w Polsce, imigranci w Polsce, migracje studenckie, przedsiębiorczość etniczna, polityka integracyjna.

Wersja on-line w otwartym dostępie: pobierz tutaj

Ilość

 

 

W połowie ostatniej dekady Polska zaczęła przeistaczać się z kraju emigracyjnego w imigracyjny. Jednym z miejsc, w którym odnotowano szczególnie dynamiczny napływ imigrantów, było województwo małopolskie, a nade wszystko jego stolica. Do Krakowa, na krótszy lub dłuższy pobyt, przybyli szczególnie licznie cudzoziemcy zamierzający podjąć pracę zarobkową w mieście. Równie ważne grupy obcokrajowców, trwale wpisujące się w krajobraz miasta, to zagraniczni studenci i przedsiębiorcy. Niniejsza książka w przejrzysty sposób ukazuje przemiany migracyjne w Polsce z perspektywy lokalnej, umiejętnie wpisując je w procesy globalne.

W powszechnej opinii Polska to kraj, z którego pochodzą migranci. Dopiero od niedawna rozwijane są badania ukazujące ją jako cel emigrantów. Wciąż jednak relatywnie niewiele mamy prac odnoszących się do poziomu lokalnego. W związku z tym podjęcie tematu obecności różnych grup imigrantów w Krakowie oraz ich integracji jest bardzo istotne, zwłaszcza z perspektywy lokalnych polityk publicznych. Walorem książki jest umiejętne połączenie teoretycznych i empirycznych zagadnień związanych z napływem cudzoziemców. Głównym celem opracowania jest analiza poruszanych kwestii na poziomie lokalnym, jednak Autorzy zdecydowali się na ich znacznie szersza prezentacje, obejmująca wymiar regionalny, krajowy, a nawet ogólnoświatowy. W rezultacie odbiorca książki może być szerokie grono czytelników o zróżnicowanych zainteresowaniach.

z recenzji dr hab. Brygidy Solgi, prof. PO

Tematyka poruszona w tej książce jest niezwykle aktualna. Na uwagę zasługuje trafna struktura pracy, tj. omówienie danych o imigrantach w Krakowie przez odwołanie do big data i informacji z urzędów miejskich i wojewódzkich. Interesujący jest tez sposób analizy poszczególnych kategorii zawodowych: studenci oraz pracownicy naukowi funkcjonują w innym wymiarze społecznym niż pracownicy fizyczni. Wskazanie na przedsiębiorczość migrantów, ich wzajemne powiązania i współprace to ważny aspekt całego zagadnienia. Przydatne wydaje się też przybliżenie ukraińskich mediów społecznościowych w Polsce, a zwłaszcza w Krakowie.

z recenzji prof. dr hab. Marii Szmei

Opis

Oprawa
Miękka
Format
B5
Liczba stron
226
Data i miejsce wydania
Kraków 2021
ISBN
978-83-7688-578-0

Pliki do pobrania

Imigranci w Krakowie

Pliki do pobrania (16.65M)

Related items

16 innych produktów w tej samej kategorii

Detencja cudzoziemców w...

52,00 zł -30% 36,40 zł

Dariusz Niedźwiedzki, Jacek Schmidt 

Tematyka publikacji: detencja, migracja, teoria, metodologia, interdyscyplinarność

Współczesne teorie...

44,50 zł -30% 31,15 zł

Irena Borowik, Janusz Mucha (red.)

KSIĄŻKA POSIADA WIDOCZNE ŚLADY MAGAZYNOWANIA (OBITA/OTARTA OKŁADKA)