• Obniżka

Wielokulturowość polskich miast. Teoria, praktyka, polityka

53,33 zł
42,67 zł Zniżka 20%

red. Kamilla Dolińska, Julita Makaro

Jest to publikacja w otwartym dostępie, do pobrania w zakładce "Załączniki".

Słowa kluczowe: wielokulturowość, zróżnicowanie etniczne, mniejszości narodowe i etniczne, migracje

Ilość

 

 

O wielokulturowości polskich miast, zwłaszcza tych dużych, coraz częściej mówi się już od ponad dekady. Wiąże się ją z obecnością mniejszości narodowych i etnicznych oraz z dynamicznym napływem obcokrajowców do Polski. Ważne jest zatem poznawanie miejskiej wielokulturowości i diagnozowanie zmieniającej się – przede wszystkim pod wpływem migracji – zróżnicowanej etnicznie rzeczywistości. W tej obserwacji duży udział maja badacze, którzy przez naukowe „szkiełko i oko” analizują zjawiska i procesy społeczne związane z wielokulturową miejska codziennością. Równie ważne są jednak organizacje pozarządowe, działające na rzecz Innych etnicznie, oraz władze municypalne, decydujące o kształcie i kierunku rozwoju miejskich polityk etnicznych. Właśnie dzięki nim refleksja zyskuje wartość praktyczną – wskazuje na rozmaite (pozytywne i negatywne) doświadczenia, z których mogą wynikać rekomendacje dobrych praktyk stosowanych w sytuacji raczej nieuchronnego procesu narastającego zróżnicowania etnicznego miast w Polsce. O zasadności takiego „trójgłosu" przekonuje prezentowana książka, łącząca naukowe, urzędowe oraz pozarządowe spojrzenie na zróżnicowanie etniczne polskich miast.

 

Niniejsza publikacja podejmuje niezwykle ważną problematykę różnic kulturowych w polskich miastach (wielokulturowości statycznej) oraz rozmaitych form ich uznania przez władze miejskie i realizacji bardziej lub mniej aktywnych polityk miejskich, mających na celu ich celebrację i pełniejsze włączenie przedstawicieli rozmaitych grup mniejszościowych do tkanki miejskiej (wielokulturowość dynamiczna). Waga tej problematyki stała się szczególnie zauważalna w ostatnich latach, gdy Polska zaczęła się przekształcać z kraju emigracyjnego w imigracyjny, a cudzoziemcy na stałe wpisali się w krajobraz zarówno największych, jak i mniejszych polskich miast. Realizowanie aktywnej polityki integracji obcokrajowców w przestrzeniach miejskich stało się tym bardziej istotne i ważne, gdy władze centralne wkrótce po wyborach parlamentarnych w 2015 roku zdecydowały się na porzucenie dotychczasowej polityki migracyjno-integracyjnej i umasowiły niektóre typy migracji (nade wszystko migracja przymusowa) oraz migrantów (zwłaszcza przybywających z krajów muzułmańskich). Pogłębiona refleksja teoretyczna i powiązane z nią studia empiryczne nad przemianami wielokulturowości są w Polsce rzadkością. Książka Wielokulturowość polskich miast ma szansę uzupełnić istotne luki w tej materii.

 

fragment recenzji dr hab. Konrada Pędziwiatra, prof. UEK

14 Przedmioty

Opis

Oprawa
Miękka
Format
B5
Liczba stron
302
Data i miejsce wydania
Kraków 2021

Pliki do pobrania

Wielokulturowość polskich miast

Pliki do pobrania (6.05M)

Related items

16 innych produktów w tej samej kategorii

Rytuał i religia w rozwoju...

55,00 zł -50% 27,50 zł

Roy AbrahamRappaport

Uwaga: ostatnie sztuki w magazynie, egzemplarze mogą posiadać widoczne ślady magazynowania (zabrudzenia, rysy, zagięcie, przetarcia)

O wielości światów. Szkice...

51,43 zł -50% 25,71 zł

Alfred Schütz

Uwaga: ostatnie sztuki w magazynie, egzemplarze mogą posiadać widoczne ślady magazynowania (zabrudzenia, rysy, zagięcie, przetarcia)

Religia w procesie...

39,05 zł -20% 31,24 zł

Joanna Krotofil

Uwaga: ostatnie sztuki w magazynie, egzemplarze mogą posiadać widoczne ślady magazynowania (zabrudzenia, rysy, zagięcie, przetarcia)

Zaprzeczanie śmierci

65,71 zł -50% 32,86 zł

Ernest BeckerDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Migracje i COVID–19....

43,90 zł -20% 35,12 zł

Konrad Pędziwiatr, Jan Brzozowski, Dobrosława Wiktor-Mach, Marcin Stonawski, Patrycja Trzeszczyńska

Spiskowe narracje i...

41,90 zł -20% 33,52 zł

Franciszek Czech

Uwaga: ostatnie sztuki w magazynie, egzemplarze mogą posiadać widoczne ślady magazynowania (zabrudzenia, rysy, zagięcie, przetarcia)

Społeczne i kulturowe...

70,48 zł -50% 35,24 zł

Anna E. Kubiak, Małgorzata Zawiła (red.)Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego