• Obniżka

Reprodukcja a reżimy sprawności. O macierzyństwie, bezdzietności i niezależnym życiu kobiet z niepełnosprawnościami

56,19 zł
44,95 zł Zniżka 20%

Agnieszka Król 

Tematyka publikacji: niepełnosprawność, macierzyństwo, bezdzietność, przemoc wobec kobiet, sprawiedliwość reprodukcyjna, kobiety z niepełnosprawnościami

Ilość

 

 

Książka Reprodukcja a reżimy sprawności stawia ważne socjologiczne pytanie o to kto może mieć dzieci i kto o tym decyduje w kontekście społecznych koncepcji niepełnosprawności. Na podstawie badań empirycznych, w oparciu o metodologię feministyczną, autorka przedstawia intersekcjonalną analizę doświadczeń kobiet z niepełnosprawnościami w zakresie macierzyństwa, bezdzietności i praw reprodukcyjnych. Książka opisuje złożone praktyki kobiet, by autonomię negocjować, a oparte o reżimy sprawności normy podważać. Badania lokują się w obszarze krytycznych studiów o niepełnosprawności, czerpią z koncepcji stratyfikacji reprodukcji i umiejscawiają doświadczenia kobiet w kontekście nierówności na rynku pracy, sytuacji mieszkaniowej oraz strukturalnie uwarunkowanych doświadczeń przemocy - osi kluczowych dla rozumienia niezależnego życia jak i sprawiedliwości reprodukcyjnej. 

Książka wprowadza czytelników w świat skomplikowanych teorii wypracowanych w tzw. disability studies, a także w ramach socjologii i antropologii medycyny, reprodukcji i macierzyństwa; jest wyrazem najwyższych standardów etycznych w prowadzeniu badań […] Dla Agnieszki Król niepełnosprawność jest „punktem wyjścia, z perspektywy którego teoretyzuje się na temat procesów społecznych dotyczących wszystkich, nie tylko osób z niepełnosprawnościami”. […] Autorka przekonująco dowodzi, że studia o niepełnosprawności „mają potencjał redefinicji kluczowych dla socjologii pojęć takich jak więzi społeczne, nierówności czy cielesność oraz ukazania nieeksplorowanych dotychczas aspektów dobrze znanych wymiarów życia społecznego (np. rodziny)”. Książka jest więc nie tylko pracą o doświadczeniu kobiet z różnymi niepełnosprawnościami, ale też o całej kulturze, w której reżimy sprawności znaczą historie wielu aktorów społecznych.

Z recenzji dr hab. Magdaleny Radkowskiej-Walkowicz, prof. UW

Agnieszka Król – socjolożka, absolwentka MISH UJ. Pracuje w Zakładzie Socjologii Medycyny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest związana z Instytutem Socjologii UJ. Stypendystka University College London i Lethbridge University w Kanadzie. Jej zainteresowania badawcze oscylują wokół krytyczych studiów o niepełnosprawności, teorii nierówności społecznych oraz socjologii płci i seksualności. Specjalizuje się w metodologii badań jakościowych. Współautorka książki Różnym głosem. Rodziny z wyboru w Polsce (wraz z prof. J. Mizielińską i dr J. Struzik). Od lat działa w ruchach społecznych i współtworzy inicjatywy na rzecz praw kobiet z niepełnosprawnościami.

Opis

Oprawa
Miękka
Format
B5
Liczba stron
413
Data i miejsce wydania
Kraków 2022
ISBN
978-83-7688-582-7

Related items

16 innych produktów w tej samej kategorii

Homo religiosus

45,71 zł -20% 36,57 zł

Maria Libiszowska-Żółtkowska

Tematyka publikacji: Kościół katolicki, religijność, duchowość, nowe ruchy religijne,
konwersja